Uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” w Szwecji

Muzyka, świece, parada, śpiew, powaga, zaduma i śmiech towarzyszył pierwszym godzinom pobytu w szwedzkiej szkole. 13 grudnia to dzień przynoszącej światło Świętej Łucji (Sankta Lucia), który tradycyjnie świętuje się w Szwecji pochodem ubranych na biało dziewcząt z wiankiem z płonącymi świecami.

Właśnie w grudniu wybrani uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” mieli szansę wziąć udział w wymianie młodzieżowej w Sztokholmie. Wyjazd w ramach realizacji programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius umożliwił poznanie kultury wielu krajów i „budowanie więzi międzykulturowej” pomiędzy uczestnikami projektu, co jest celem naszego projektu.

Wraz z gospodarzami, czyli uczniami Högsätra Skola, oraz młodzieżą ze szkół partnerskich z Grecji, Włoch, Rumunii oraz Niemiec uczniowie brali udział w warsztatach muzycznych oraz świątecznych. Każdy kraj podzielił się informacjami na temat swojej ojczyzny, systemu edukacji, jak również tradycji świątecznych. Wizyta w Sztokholmie to również zwiedzanie muzeum Skansen i Vasa, a także centrum miasta jakże urokliwego. Nie sposób zapomnieć wspólnego jeżdżenia na łyżwach, oglądania filmów czy też występów podczas pożegnalnego koncertu.

Przyciemnione światło, muzyka, śpiew i śmiech towarzyszyły ostatnim godzinom pobytu w Szwecji.