Uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” uczestnikami podczas wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

20 kwietnia 2015 r. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie miała miejsce wizyta Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką Anną Komorowską. Wydarzenie to miało związek z prezydencką kampanią wyborczą. Oprócz pary prezydenckiej na uroczystości pojawili się również minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzata Omilanowska, marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, przedstawiciele regionalnych, jak i lokalnych władz, uczniowie szkół im. Józefa Wybickiego oraz Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego. Organizatorem całego wydarzenia, był Pan Andrzej Polak, wójt gminy Nowa Karczma.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.15. Po przyjeździe gości honorowych, odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. Pan Andrzej Polak przywitał wszystkich zebranych, podziękował za przybycie, a w szczególności zwrócił się do Prezydenta, którego przyjazd odebrał jako wielki zaszczyt, zwrócił też uwagę na to, że Pan Bronisław Komorowski jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził Muzeum Hymnu Narodowego.

Następnie wypowiedział się Pan Mieczysław Struk, który podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie polskiej historii i podziękował wszystkim Polakom, którzy odwiedzili to miejsce, za pamięć o polskiej kulturze i jej korzeniach oraz zachęcał do częstych odwiedzin Będomina i wyraził nadzieję, że cały naród polski, jak i zagraniczni turyści, będą przybywać w przyszłości z wizytą do tego muzeum.

Kolejno głos oddano Panu Prezydentowi. Podziękował pracownikom muzeum za dbałość o to szczególne miejsce, w którym każdy Polak może odnaleźć swoją tożsamość narodową, a słowa Mazurka Dąbrowskiego, brzmią tam szczególnie. Wyraził chęci do brania udziału w tworzeniu tego miejsca jeszcze bardziej atrakcyjnym i pięknym. Zadeklarował się, że dołoży wszelkich starań, by muzeum rozwijało się i obiecał, że jeszcze kiedyś przyjedzie z wizytą w tak bliskie sercom Polaków miejsce.

Następnie głosu udzielono pani minister kultury, która zaznaczyła, że chce przeznaczyć środki finansowe na sfinansowanie stałej wystawy w muzeum w Będominie oraz uczynić je bardziej znanym.

Na zakończenie w prezencie od gminy Nowa Karczma przekazano Panu Prezydentowi szable grenadierów napoleońskich, po czym goście honorowi, minister kultury oraz przedstawiciele władz regionalnych zasadzili dąb, po czym udali się do środka Muzeum Hymnu Narodowego, gdzie prócz zwiedzania, doszło do przekazania darów narodowych.