Uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego we Francji

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego mają szansę uczestniczyć  w wielostronnym partnerskim projekcie szkół. W grudniu tego roku odbyła się wymiana młodzieży we Francji, a szkołą goszczącą był College la Rabiere w Joue les Tours. Wyjazd ten był nietypowy, ponieważ dodatkową atrakcją stał się pobyt w Paryżu, gdzie największą przyjemnością stało się podziwianie magii widoku ze szczytu wieży Eiffla.

11 grudnia 2012 r. o godzinie 9:00 w College la Rabiere, uczniowie z Polski, Włoch, Turcji, Portugalii, Hiszpanii oraz Niemiec zostali przywitani przez dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz uczniów. Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia usytuowanych nad Loarą. Prezentacją na ten temat przywitani zostali uczniowie przez swoich rówieśników we Francji. Turystyczną stolicą regionu jest miasto Tours, gdzie szkoły partnerskie zostały powitane przez władze miasta. Podczas tej wymiany uczniowie mieli okazję podziwiać zamek w Amboise oraz Azay-le-Rideau, skosztować soku winogronowego w winiarni oraz zaobserwować podczas demonstracji, w jaki sposób powstają kryształowe ozdoby. Ciekawym punktem realizacji projektu była nauka szermierki oraz wizyta w muzeum Balzaca poprzedzona zajęciami w bibliotece szkolnej. Podczas wycieczek uczniowie ze szkół partnerskich poznali zabytki z regionu znajdującego się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO w zamian prezentując ulotki dotyczące ich własnego regionu oraz szkół. Miłym akcentem była wymiana kartek świątecznych własnoręcznie wykonanych przez uczniów poszczególnych szkół. Władze miasta Joue les Tours życzą nam powodzenia w realizacje projektu jednoczącego państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.