Realizacja projektu „Our Heritage – let’s know and preserve it” w Niemczech [FILM]

Kolejnym etapem realizacji projektu było spotkanie nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich w Niemczech. Tym razem szkołą odwiedzaną przez młodzież była Rudolf-Koch-Schule w Offenbach, gdzie uczestnicy projektu zostali oficjalnie przywitani przez Dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz uczniów. Nie ominęło nas także oficjalne przyjęcie przez władze miasta Offenbach.

Ważnym elementem tego dnia były prezentacje plakatów ukazujące dziedzictwo Hesji i najważniejsze miasta w regionie oraz prezentacje Power point na temat sposobów ochrony zabytków UNESCO, przygotowane przez uczniów z Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Francji i Turcji.

Uczniowie biorący udział w projekcie mieli okazję zwiedzić miasto Offenbach, gdzie odbyła się lekcja muzealna na temat sposobów ochrony dziedzictwa w tymże mieście. Kolejnym punktem programu był zrekonstruowany rzymski fort w Saalburgu. Warownia w Saalburgu otoczona jest fragmentem rzymskiego systemu umocnień granicznych  rozciągających się między Renem a Dunajem na długości 550 km. Limes zaliczany jest do największych zabytków archeologicznych w Europie Środkowej i wpisany został na listę UNESCO w roku 2005. Uczniowie zwiedzili teraz całej warowni, uczyli się strzelania z łuku oraz poznali stroje charakterystyczne dla danej epoki. Tego samego dnia podziwialiśmy panoramę miasta Frankfurt, a kolejnego zwiedziliśmy miasto Mainz, miejsce urodzenia Jana Gutenberga. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych oraz zwiedzili muzeum poświęcone twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Realizację projektu zakończono degustacją potraw kuchni niemieckiej oraz dyskoteką integrującą młodzież.

Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną