Mosty międzykulturowe Polska-Azerbejdżan

W dniu 18 grudnia 2012 roku w Gdańskim Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego odbyło się wyjątkowe spotkanie. Na zaproszenie zarządu spółki „Oświata-Lingwista” NCE przybył Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce Hasan Aziz ogly Hasanov. Celem wizyty było zapoznanie i zainteresowanie polskiej młodzieży z bogatą i interesującą kulturą azerbejdżańską oraz wzajemne zachęcenie się do odwiedzenia naszych krajów.

Gospodarzem uroczystości była młodzież z Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego, która przy wsparciu nauczycieli przygotowała bardzo bogaty i emocjonujący program, rozpoczęty tradycyjnym polskim powitaniem – chlebem i solą oraz hymnami państwowymi. W programie artystycznym mieliśmy okazję wysłuchać najpiękniejszych polskich i azerbejdżańskich fragmentów muzyki klasycznej oraz poezji recytowanej przez uczniów w obu językach. Zaproszeni goście z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną również przez uczniów „Lingwisty” prezentację multimedialną pokazującą podobieństwa i różnice między Polską i Azerbejdżanem, która tak spodobała się Ambasadorowi, że obiecał umieścić ją na  oficjalnej stronie internetowej ambasady Republiki Azerbejdżanu w Polsce.

Uniwersalne i ważne wartości, trudne i doniosłe momenty w historii, oraz krótki obraz stosunków między naszymi krajami – te tematy zdominowały debatę, w której udział wzięli uczniowie i pan Ambasador, który w bardzo barwny i interesujący sposób opowiedział o najciekawszych miejscach, które każdy odwiedzający Azerbejdżan powinien zobaczyć.

Podczas spotkania swój talent zaprezentowali uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego, prezentując układ tańca współczesnego oraz tradycyjnego polskiego poloneza.

Na zakończenie Ambasador przekazał na ręce dyrekcji szkoły publikacje związane z Azerbejdżanem, wydawane przez ambasadę.

Wizyta nie była wydarzeniem jednorazowym. Goście zapowiedzieli kolejną. Pan Ambasador planuje przybyć do „Lingwisty” ponownie w przyszłym roku i wręczyć medal, bity z okazji 540 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oba państwami, uczniowi, który wykaże się wyjątkowymi wynikami w nauce i weźmie udział
w propagowaniu kultury azerbejdżańskiej w naszym kraju.

Zobacz artykuł online