Wykład dr Tomasza Plucińskiego połączony z pokazem doświadczeń chemicznych w dniu 6 grudnia 2013 r.

W dniu 6 grudnia 2013 r. o godz. 17:00 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wykład dr Tomasza Plucińskiego połączony z pokazem doświadczeń chemicznych.

TEMAT WYKŁADU: NIETYPOWA KINETYKA III cz.: USTALANIE RÓWNOWAGI CHEMICZNEJ (STATYKA CHEMICZNA)

• model hydrauliczny równowagi chemicznej
  • “błękitna kolba” (glukoza – błękit metylenowy/fenosafranina);
  • równowagi w roztworze cukru; historie o srebrzeniu, o błękitnokrwistych
  • zobojętnianie wody sodowej, działanie anhydrazy węglanowej krwi
  • “diabelski koktail” – reakcja zegarowa “z błyskiem i wodotryskiem” (miedziowo-cyjankowa)
  • przesuwanie równowagi dimeryzacji dwutlenku azotu
  • jak wykrywa się bardzo słabe kwasy (fenoloftaleiną lub KI+ KIO3) i bardzo słabe zasady (kompleks niklu z dwumetyloglioksymem)?
  • przesuwanie równowagi w wodnych roztworach chlorkowych kompleksów kobaltu i miedzi (chemiczny termometr)
  • równowaga/nadnapięcie osadzania cynku (srebrzyste i z złociste monety –  z miedzianych; proszę o przyniesienie miedzianych monet: 1 cent USA lub 1 lub 5 eurocenty – do wykonania transmutacji w złociste…)

Chętni do wzięcia udziału w pokazach spotykają się w najbliższy piątek o godzinie 15:45 (przed szkołą).

Prosimy posiadać zgody Rodziców na udział w zajęciach oraz na samodzielny powrót  do domu po wykładzie (około godz. 19:00).

Na wykład jedziemy szkolnym busem, wracamy tramwajem.

Zapraszam
Małgorzata Stępniak