Wyjście profilu humanistycznego – spektakl Maria Stuart

Ostatnio w ramach profilu humanistycznego wybraliśmy się do Teatru Wybrzeże na spektakl w reżyserii Adama Nalepy pt. Maria Stuart. Zapierająca dech w piersiach opowieść o dwóch kobietach – królowych: uwięzionej Marii Stuart i panującej Elżbiecie I. Świat pełen intryg,  zdrad, knowań, w którym główne bohaterki muszą odnaleźć swoje miejsce i toczyć nieustanną walkę o tron, który jest jeden (odgrywał on zresztą w spektaklu bardzo symboliczną rolę) – wspaniały tron Anglii. Na deskach teatru podziwialiśmy dwie wspaniałe aktorki – Dorotę Kolak i Katarzynę Figurę – to one odegrały główne bohaterki. Niesamowicie było oglądać karty historii ukazane w wizji reżysera i odegrane przez aktorów Teatru Wybrzeże. Spektakl, w którym nieustanie miesza się słabość i siła; romantyzm i pragmatyzm; męskość i kobiecość; wolność i niewola; cynizm i honor; namiętność i polityka; życie i śmierć zinterpretowaliśmy jako uniwersalną prawdę o świecie, któremu nieodłącznie towarzyszą wszystkie wyżej wymienione, a ich sprawcą i ofiarą jest zawsze człowiek.