Wspaniały Świat Turcji

10 maja 2014 roku w Ratuszu Staromiejskim odbyła się uroczystość 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych oraz gala finałowa IX edycji  konkursu plastyczno – literackiego WSPANIAŁY ŚWIAT TURCJI organizowanego przez Gdańskie Gimnazjum „Lingwista” i Gdańską Szkołę Podstawową „Lingwista”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska – Pani Helena Chmielowiec;

Poseł – Pan Jan Kulas;

Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku – Pan Wojciech Bonisławski;

Prezes Stowarzyszenia Mazurka Dąbrowskiego, założyciel pierwszego w Polsce Towarzystwa Polsko- Tureckiego – Pan Czesław Skonka;

Prezes Towarzystwa Polsko – Tureckiego – Pan Hasan Ciftci;

Dyrektor Zarządzający Szkołami Nadbałtyckiego Centrum Edukacji „Oświata-Lingwista”- Pani  Ewa Puczyłowska;

Artysta plastyk Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, przewodniczący jury w konkursie plastycznym Wspaniały Świat Turcji doktor Sławomir Lipnicki.

W misternie przygotowanej części artystycznej uroczystości zaprezentowali się uczniowie Gdańskich Szkół „Lingwista”. Chór Gdańskiej Szkoły Podstawowej „Lingwista” im. Zjednoczonej Europy wystąpił z Hymnem PolskiTurcji, a także Odą do radości, uczennica Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego – Milena Kruszewska zagrała na fortepianie Marsz Turecki Wolfganga Amadeusza Mozarta, a Stanisław Skakowski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista” uraczył gości pięknym Walcem cis-moll Fryderyka Chopina.

Nauczyciel Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego, historyk – Pan Jakub Gaweł przygotował prezentację o kulturze tureckiej w minionych wiekach. Zaś w świat sztuki orientu piękną prezentacją wprowadzi nas Pan Sławomir Lipnicki artysta plastyk, doktor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Podczas uroczystości wręczono nagrody w konkursie plastyczno – literackim Wspaniały Świat Turcji. Przyznano też nagrody dyrektorastypendia naukowe dla uczniów, których prace zasłużyły na szczególne uznanie.

Konkurs objęty był patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Kuratora Oświaty, Towarzystwa Polsko-Tureckiego; Nadbałtyckiego Centrum Edukacji „Oświata-Lingwista” oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury.  Patronat medialny nad uroczystością sprawowało Radio Gdańsk.

Spośród laureatów wylosowano również nagrodę niespodziankę – kolację regionalną dla całej rodziny w restauracji „Baharat” w Żukowie.

Wszystkim laureatom gratulujemy wielkiego sukcesu.

Agnieszka Krzywicka