Uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego w Hiszpanii

Maj to chyba najpiękniejszy miesiąc w roku. Ludowe przysłowia nadają temu miesiącowi rangę szczególną, cytując „W maju jak w raju”. Uroki natury w tym miesiącu podziwiali uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista”  im. Hymnu Narodowego we Wrocławiu, El Carpio i Kordobie w Hiszpanii.

Kolejnym etapem realizacji projektu „Our heritage – let’s know and preserve it” w ramach programu Uczenie się przez całe życie, Comenius była wymiana młodzieży w Hiszpanii poprzedzona zwiedzeniem miasta Wrocławia.  Wrocław nazwany „Kwiatem Europy” przez siedemnastowiecznego poetę Heweliusza, a współczesny, znakomity historyk brytyjski Norman Davies tak właśnie zatytułował monografię miasta napisaną na jego tysiąclecie – „Die Blume Europas”. Charakterystyczną wizytówką jest Hala Stulecia, wpisana w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz Pergolą otaczającą największą w Polsce multimedialną fontannę. Wrocław był pierwszym przystankiem podczas podróży do miejsc uznanych za niezwykłe w skali światowej.

Zwiedzanie Kordoby, stolicy Andaluzji, było najważniejszym elementem realizacji projektu. Historyczne centrum Kordoby, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyciło nas licznymi, wewnętrznymi krużgankami dekoracyjnymi zwanymi patio, niezwykła architekturą Wielkiego Meczetu – Katedry i Synagogi, pięknem ogrodów Alkazar. Interesującym było także zwiedzanie bogatych wnętrz pałacu Placio de Viena      i okalającego go ogrodu.

Projekt zakończył występ szkolnej młodzieży grającej na instrumentach dętych, których dźwięki porwały młodzież do tańca. Podczas pożegnalnej kolacji można było skosztować potraw charakterystycznej dla regionu i przygotowanych przez rodziców. Wisienką na torcie stał się tort, który osłodził smutne nastroje spowodowane rychłym rozstaniem.

logo

Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną