Sprawozdanie z wyjścia uczniów klas II na Wydział Chemii UG

W środę, 13 marca, uczniowie klas drugich profilu chemicznego wraz z panią Eweliną Zielińską udali się na wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, by uczestniczyć w warsztatach chemicznych.

Zostaliśmy bardzo mile przywitani. Wręczono nam fartuchy, okulary ochronne i rękawiczki. Następnie podzielono nas w pary i udaliśmy się do laboratorium studenckiego. Tam rozpoczęły się warsztaty. Przy przydzielonych stanowiskach przeprowadzaliśmy doświadczenia chemiczne. Pierwszym była reakcja sodu z wodą. Każda z grup do dwóch zlewek dolała wody destylowanej, po czym do jednej z nich dodała fenoloftaleiny, a do drugiej kilka kropli błękitu bromotymolowego. Na samym końcu wszyscy do zlewek dodali kawałek sodu i obserwowali zachodzącą reakcję. Następnie porównywaliśmy palność białego i czerwonego fosforu, a także badaliśmy amfoteryczne właściwości glinu.

Reakcje chemiczne, które wymagały większej wiedzy i doświadczenia zostały przygotowane i przeprowadzone przez studentów w formie pokazu. Mogliśmy obserwować takie doświadczenia jak: spalanie prochu strzelniczego, reakcje siarki z żelazem oraz roztwarzanie miedzi w stężonym kwasie azotowym (V). Na sam koniec uczniowie zbadali właściwości jodu, po czym przystąpili do sprzątania swoich stanowisk.

Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Mieliśmy okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. To były ciekawe warsztaty.