Sprawozdanie z projektu “NASZE JEZIORO – NASZA SPRAWA” – Jezioro Jasień 2012/2013

Kliknij, aby powiększyć

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Uczniowie Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego już po raz kolejny realizowali projekt związany z Jeziorem Jasień. Jego głównym celem było zwrócenie uwagi na stan ekologiczny jeziora oraz zainicjowania działań mających na celu poprawę czystości i funkcjonowania jego ekosystemu. Ważny aspekt stanowiło również zaangażowanie społeczności lokalnych związanych  bezpośrednio z jeziorem.

Pierwszym zadaniem związanym z projektem było zapoznanie się uczniów ze zgromadzonymi dotychczas informacjami dotyczącymi Jeziora. Uczniowie koła biologicznego przedstawili referaty na temat stanu jeziora i działalności gospodarczej wokół niego. Podczas burzliwej dyskusji ustalono w jaki sposób można poprawić sytuację Jeziora Jasień. Postanowiono również sprawdzić czy dotychczasowe działania na rzecz jeziora przyniosły zauważalne skutki.

W związku z powyższym przeprowadzono następujące działania:

• Oznaczono florę i faunę wokół jeziora i w jego wodach.
  • Zinwentaryzowano i rozpoznano zanieczyszczenia wody.
  • Oceniono czystość wody metodą Baura.

Oznaczono różne parametry fizykochemiczne wody oraz gleby wokół jeziora.

Wnioski z obserwacji:

Okazało się, czystość wody oznaczana metodą Baura nie zmieniła się i wynosi między 2,1 a 2,2. Pomiary ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie, pH wody jak i zawartości fosforanów zaklasyfikowały wody jeziora Jasień do IV klasy czystości wód, czyli lepszej niż w latach ubiegłych. Inne parametry (zawartość chlorków, azotanów, twardość wody) nadal kilkakrotnie przewyższają normy, jednak można zaobserwować tendencję spadkową. Najprawdopodobniej jest to związanie z zakończeniem prac budowlanych na węźle Karczemki. Na powierzchni wody nadal widoczne są piany i oleiste smugi. Natomiast wokół jeziora stwierdzono mniejszą ilość nielegalnych wysypisk. Podczas wyjść terenowych uczniowie sprzątali brzegi jeziora.

Podczas trwania projektu przeprowadzono konkurs plastyczny, literacki, fotograficzny. Stworzono zielnik oraz dokumentację biologiczną jeziora.

Efekty pracy przedstawiono podczas dni otwartych szkoły. W tym celu wykorzystano wszelkie pomoce dydaktyczne i multimedialne dofinansowane ze środków WFOŚ.

Tematyka Jeziora Jasień cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnych.

Wśród uczniów dział w projekcie rozbudził wrażliwość ekologiczną, ciekawość przyrodniczą, a jednocześnie pokazał, że nauka może być „na czasie”.

Dofinansowanie WFOŚ