Pasowanie na ucznia

W piątek 02.10.2015 r. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Ślubowaliśmy dbać o honor szkoły, godnie ją reprezentować, a także szanować rodziców i nauczycieli, dbać o swój rozwój fizyczny i psychiczny. Staliśmy się pełnoprawnymi uczniami Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego.

Część oficjalna, czyli uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia, była urozmaicona występami artystycznymi: polonezem w wykonaniu uczniów klasy III B, występem wokalnym uczennicy klasy III – Agnieszki Jankowskiej, recytacją fragmentu Koncertu Jankiela wykonaną przez ucznia klasy drugiej – Marka Arasimowicza oraz występem muzycznym ucznia klasy II – Piotra Litwińskiego. Pani prezes – Katarzyna Ostrowska – dla uczczenia podniosłej chwili pasowania nas na uczniów Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” wręczyła wszystkim wpinki wykonane ze srebra, będące wyrazem nobilitacji i przynależności do społeczności szkolnej oraz sympatyków Gdańskich Szkół Lingwista. Pierwowzór wpinki stanowiła moneta antyczna – drachma ateńska bita w swej wzorcowej formie od końca VI w. przed Chrystusem do końca wolny peloponeskiej.

Jak co roku, w ramach podziękowania i wdzięczności za długoletnią przyjaźń Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista” z Muzeum Hymnu Narodowego prezes NCE „Oświata-Lingwista” Pani Katarzyna Ostrowska przygotowała cenny podarunek – dwa tomy „Żywotów Świętych”| Piotra Skargi, wydania z roku 1859 i 1860. Podarunki złożono na ręce kierownika muzeum, Pana Przemysława Reya i kustosz, Pani Małorzaty Gańskiej.

Po uroczystości zrobiono nam pamiątkowe zdjęcie i zwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego. Później, przebrani już w stroje sportowe, udaliśmy się na ognisko, na którym nie zabrakło poczęstunku. Na końcu odbyły się otrzęsiny przygotowane przez uczniów klas II i III. Klasy Ia, Ib i Ic rywalizowały ze sobą w różnych ciekawych konkurencjach. Nasze starania oceniło jury składające się z uczniów oraz jednego z nauczycieli, pana Łukasza Męczykowskiego.

Wyjazd bardzo nam się podobał. Cieszymy się, że jesteśmy teraz pełnoprawnymi uczniami Gdańskiego Gimnazjum „Lingwista”. Otrzęsiny były bardzo dobrze przygotowane, a w Muzeum Hymnu Narodowego dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Pasowanie na ucznia będziemy z pewnością bardzo ciepło wspominać.

Anna Sekścińska, Biały Kruk