I miejsce dla Konrada Sotowicza w Olimpiadzie Wiedzy o Gdańsku 2014/2015

Dnia 18-ego marca 2015 roku, w Nowym Ratuszu w Gdańsku, odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Gdańsku Edycji Szkolnej 2014/2015. Głównym organizatorem konkursu była Fundacja Gdańska, wspierana przez szereg organizacji i instytucji kulturalnych i naukowych. Na trzecim etapie konkursu o 1. miejsce i tytuł laureata walczyło 16 gimnazjalistów, którzy wcześniej przebrnęli przez eliminacje szkolne, a następnie międzyszkolne. Zwycięzcą został uczeń Gdańskiego Gimnazjum “Lingwista” im. Hymnu Narodowego – Konrad Sotowicz.

Konkurs rozpoczął się już w roku 2014, kiedy to odbyły się przeprowadzone w poszczególnych placówkach oświatowych eliminacje szkolne. 38 najlepszych miało możliwość reprezentowania swoich szkół na eliminacjach międzyszkolnych, które to odbyły się w styczniu 2015. Ten etap zmagań miało szansę pokonać już tylko 16 najlepszych gimnazjalistów, którzy spotkali się ponownie dopiero w marcu 2015 roku na finale Olimpiady. Pierwsza jego część, która odbyła się w sali obrad Rady Miasta Gdańska miała formę trwającego 45 minut testu, sprawdzającego wiedzę uczniów z zakresu min. historii i kultury Gdańska. Po nim miała miejsce 30-minutowa przerwa połączona z małym poczęstunkiem, podczas której komisja, pod przewodnictwem prof. Sławomira Kościelaka, sprawdzała prawidłowość odpowiedzi uczniów. Konieczna była 15-miuntowa dogrywka, ponieważ w ścisłym finale mogło pojawić się zaledwie 6 osób, nie przewidziano również miejsc ex aequo. Po kwadransie, finaliści udali się na właściwą część finału. 6-ciu najlepszych miało za zadanie odpowiedzieć na 8 pytań, wyświetlanych za pomocą projektora. Odpowiedzi były udzielane na bieżąco, a same pytania dotyczyły min. gdańskich atrakcji turystycznych, wydarzeń związanych z sierpniem‘80 oraz mniej znanych detali miejskich zabytków. Walka była dość wyrównana, jednak aż o 6 punktów zdołał wyprzedzić 2. miejsce tegoroczny zwycięzca, który ostatecznie uzyskał wynik na poziomie 61 punktów. Drugie miejsce wywalczył Mieszko Czapliński, ubiegłoroczny laureat, natomiast trzecie- Martyna Misztal (53 punkty). Po ogłoszeniu wyników Finału Olimpiady przyszedł czas na wywiady przeprowadzone przez pomorskie stacje telewizyjne. Tegoroczną Olimpiadę Wiedzy o Gdańsku zakończyła oficjalna ceremonia rozdania nagród (rzeczowych, pieniężnych, oraz w postaci dyplomów).

Osobiście uważam, że takie konkursy, tematycznie związane z miejscem zamieszkania, są potrzebne, gdyż stanowią motywację do poznawania swojej okolicy, jej historii oraz dotykających ją problemów, a tym samym pomagają aktywizować młodzież (i nie tylko) do działań na rzecz polepszania sytuacji ich dzielnicy, miasta. Stanowią one zachętę do nauki o regionie i odkrywania własnej tożsamości. Dają uzdolnionym uczniom szansę wykazania się, z której to wielu decyduje się skorzystać.

Konrad Sotowicz, Biały Kruk