Błękitna Szkoła we Władysławowie

Klasa IIA – 18-22 stycznia 2010 r.
Klasa IIB – 11-15 stycznia 2010 r.
Klasa IIC – 4-8 stycznia 2010 r.

Prosimy o zabranie ze sobą śpiworów.

Podczas pobytu w Błękitnej Szkole we Władysławowie uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych na temat:
– Ekosystem Zatoki Puckiej a ekosystem Bałtyku
Zapoznanie się i porównanie ekosystemów Zatoki Puckiej i Bałtyku (roślinność wodna, parametry fizyczne wody i osadu, stopień zanieczyszczenia) przy zastosowaniu prostych metod badawczych z zakresu hydrologii i fitosocjologii, sukcesja roślinności na plaży. – Stan środowiska wodnego Zatoki Puckiej i Bałtyku. Rozpoznanie z wykorzystaniem podstawowych metod hydrologicznych.
Problem ochrony wód. Właściwości fizyczne i chemiczne wody, zapoznanie się z metodami i sprzętem pomiarowym, interpretacja wyników. Uczniowie wypływają łodzią żaglową na wody Zatoki Puckiej. Ponadto poznają zasady pracy na wodzie, skalę Beauforta oraz węzeł ratowniczy.
– Ptaki Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
Przystosowania ptaków do życia w środowisku, ekwipunek ornitologa, obserwacje i rozpoznawanie ptaków w terenie, pokaz slajdów rzadkich gatunków ptaków.

Dodatkowo do wyboru ilość i tematyka pozostałych zajęć na temat:
– Charakterystyka środowiska przyrodniczego NPK
– Drzewa
– Formy ochrony przyrody w Polsce za szczególnym uwzględnieniem parków narodowych
– Szukam rady na odpady
– Skąd się bierze papier?
– Tajemnice gleby
– Zasoby wody na Ziemi
– Gipsowy zawrót głowy

Tematy zajęc na stacji morskiej w Helu:
– Najsłodsze morze świata – charakterystyka morza, historia geologiczna i procesy zachodzące w Bałtyku.
– Mieszkańcy Bałtyku i ich siedliska – świat roślin i zwierząt wód słonawych, ich cechy i adaptacja do życia w morzu.
– Dlaczego ginie Półwysep Helski? – naturalne procesy dynamiki brzegowej, zagrożenia ze strony morza, potrzeby i metody ochrony brzegu.

Kontakt:
Błękitna Szkoła przy ZNPK