Objazd historyczno-artystyczny „Szlakiem Piastowskim” Gdańskiego Gimnazjum Lingwista im. Hymnu Narodowego

wyjazd_histart_14W dniach 8-9 kwietnia 2014 roku uczestnicy profilów historycznego i plastycznego (oraz „przyjaciele obu stron”) wybrali się pod opieką Pana Jakuba Gawła, Pani Alicji Kuźmy oraz Pani Pauliny Borysewicz na wycieczkę objazdową Szlakiem Piastowskim.

Uczniowie wyjechali spod szkoły około godziny 8 rano i skierowali się do Gniezna, gdzie zwiedzili multimedialną wystawę w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ważnym punktem pobytu w pierwszej polskiej stolicy było zwiedzenie Wzgórza Lecha i katedry gnieźnieńskiej wraz ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, opisanymi w niemal każdym podręczniku historii.

Uciekając przed nadchodzącą ulewą, grupa trafiła na brzeg jeziora lednickiego.  Ostrów Lednicki- kolebka Polski, była na wyciągnięcie ręki, jednak sama wyspa nie była jeszcze dostępna dla zwiedzających i po partyzanckiej przeprawie  przez błotniste pole, wyprawa obejrzała ją jedynie przez zarośnięte krzakami brzegi. Po południu podróżnicy dotarli do Poznania, gdzie zakwaterowali się w schronisku młodzieżowym. Wieczorem zorganizowany został spacer po mieście pod hasłem „Śladami najważniejszych wydarzeń z historii Wielkopolski”. Naszymi przewodnikami stała się rodzina jednej z uczestniczek- rodowici poznaniacy. Zobaczyliśmy najważniejsze dla Wielkopolan miejsca w centrum Poznania. Pod rozgwieżdżonym niebem miasto okazało się niezwykle urodziwe i pasjonujące.

Po przechadzce przyszła pora na sen. Noc była jednak długa i pełna wrażeń, a niekoniecznie wyspani uczniowie ( i nauczyciele) już następnego ranka wsiedli do autokaru i wyruszyli na podbój Stolicy Koziołków, w której podziwiali Katedrę Poznańską z grobami pierwszych władców Polski oraz Starówkę; oglądali także słynną bitwę kozłów na ratuszu miejskim. Ostatnim punktem wyjazdu był zamek w Kórniku, obecnie siedziba Biblioteki PAN oraz muzeum. Pałac  zachwycił zwiedzających swoim starodawnym klimatem i  pięknymi eksponatami, w tym imponującą ekspozycją broni i zbroi, od której niemal nie dało się odciągnąć naszego historyka – Pana Kuby.

Wyczerpani lecz zadowoleni uczniowie wrócili do domów późnym wieczorem. Opiekunom należą się wielkie podziękowania od całej grupy- już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu!

Zobacz zdjęcia!

Daria Lisewska